↑ top

Course Listings

View term:

Courses – Winter 2012

Program Class Title Day/Time Faculty
ARCH 201 Basic Drawing MW 9:00-12:00am 2108 A&AB Melissa Harris, Paul Tierman
ARCH 202 Graphic Communications TTH 9:00am-12:00pm B100 MLB Jennifer Harmon
ARCH 211 Digital Drawing Thursday 9:00-12:00pm Duderstadt Center jdbard
ARCH 213 Architecture and Modernity: Building the 19th and 20th Centuries Lecture: T/TH 1:00-2:30pm UMMA061
Disc: TH 9:00-10:00am TAP130
TH 10:00-11:00am TAP130
F 9:00-10:00am TAP130
F 10:00-11:00am TAP130
F 11:00am-12:00pm TAP130
Claire Zimmerman
ARCH 218 Visual Studies MW 3:00pm-6:00pm B100 MLB Jennifer Harmon
ARCH 218 Visual Studies M,W 9:00am-12:00pm B100MLB Dawn Gilpin
ARCH 300 Tutorial Studies in Architecture
ARCH 301 Changing Face of Rural and Urban China ARR Mary-Ann Ray
ARCH 315 Systainable Systems I TTH 10:30-12:00pm 2104 A&AB Lars Junghans, AlineCotel
ARCH 322 Architectural Design UG2 M,W,F 1:00-5:00pm 3100 A&AB John McMorrough, U. Sean Vance, Christian Unverzagt, Rania Ghosn, Joel Schmidt, Tsz Yan Ng, Dawn Gilpin, Laura Bouwman, David Eugin Moon
ARCH 323 History of Architecture II Lecture: M,W 11:00-12:00pm 2104 A&AB
Discussion: -002 F 10:00-11:00am 1221 A&AB
-003 F 11:00am-12:00pm 1221 A&AB
-004 F 10:00-11:00am 2210 A&AB
-005 F 11:00am-12:00pm 2210 A&AB
-007 F 11:00am-12:00pm 2213 A&AB
-008 F 11:00am-12:00pm 2222 A&AB
Lydia Soo
ARCH 324 Structures II Lecture: MF 10:00-11:00am 2104 A&AB
Recitation: Sections 002-006 W 10:00-11:00am

Recitation rooms: 2104, 1221, 2210, West Review, East Reviews
Peter von Bülow
ARCH 326 Design Fundamentals II Lecture: MW 9:00-10:00am 2104 A&AB
Rec: sections 002-005 F 9:00-10:00am (rooms 1221,2210,2213,2222)
&
sectopns 006-007 F 10:00-11:00am (rooms 2213,2222)

Students will be placed in the Rec section.
Mireille Roddier, Jason Young, Meredith Miller, Craig Wilkins
ARCH 357 Architecture, Sustainability and the City Lecture: M,W 10:00-11:00am 1230USB
Dis: -002 Friday 9:00-10:00am 3540 CCL
-003 Friday 10:00-11:00am 331 DENN
-004 Friday 11:00am-12:00pm 3540 CCL
-005 Friday 11:00am-12:00pm AGRMU2009
Douglas Kelbaugh
ARCH 400 Tutorial Studies in Architecture
ARCH 409 Changing Face of Rural and Urban China ARR Mary-Ann Ray
ARCH 409 Translations Ellie Abrons
ARCH 417 Construction 3G T 1:00-3:00pm 2104 A&AB
T 3:00-6:00pm 3100 A&AB
Lars Graebner, Michael Kennedy, Heidi Beebe, David Eugin Moon
ARCH 421 Geometric Modeling M 9:00am-12:00pm Duderstadt Center jdbard
ARCH 422 Architectural Design 3G3 M,TH 1:00-6:00pm 3100 A&AB Anya Sirota, Meredith Miller, Thomas Moran, Teman Evans
ARCH 423 Introduction to Urban and Environmental Planning Lecture: TTH 9:00-10:00am 1040 DANA
Discussion: TH 12:00-1:00pm 1006 DANA
F 12:00-1:00pm 3556 DANA
F 12:00-1:00pm 1006 DANA
NehaSami
ARCH 427 Construction II Lecture: T 1:00-3:00pm 2104 A&AB
Lab: T 3:00-6:00pm 3100 A&AB
Lars Graebner, Michael Kennedy, Joel Schmidt, tonypat, Matthew Schulte, Teman Evans, Adam Fure, ihwang
ARCH 442 Architectural Design UG4 M,W,F 1:00-5:00pm 3100 A&AB Perry Kulper, Mireille Roddier, Neal Robinson, kylegr, James Macgillivray, Nahyun Hwang, ihwang, Ellie Abrons, Adam Fure
ARCH 466 Dimensions M 9:00-10:00am 2204 A&AB Christian Unverzagt
ARCH 476 Modeling Space and Marking Time MW 7:00-10:00pm 2114 A&AB & 2006 A&AB Cynthia Pachikara
ARCH 503 The Urban Face of the Eternal City: Rome from Augustus to Mussolini and Beyond Wednesday 9:00am-12:00pm Room 2227 A&AB Catherine McCurrach
ARCH 505 Interconnected and Technologically Enhanced Friday 9:00am-12:00pm West Review Kathy Velikov
ARCH 505 ET Landscape Infrastructure Seminar Friday 9:00am-12:00pm East Review Geoffrey Thün
ARCH 506 Architectural Ethics Wednesday 1:00-4:00pm 2227 A&AB Eric Hill
ARCH 506 Changing Face of Rural and Urban China ARR Mary-Ann Ray
ARCH 506 Architecture and Urbanism in Film M 9:00am-12:00pm 2222 A&AB Roy Strickland
ARCH 506 Urbanism After Mass-Media Thursday, 9:00am-12:00pm 2222 A&AB McLain Clutter
ARCH 506 Responsive Surfaces Friday 1:00-4:00pm 2108 A&AB Malcolm McCullough
ARCH 506 LIVING FOR THE CITY The Metropolis and Social Imaginaries in the Americas TH 9:00-12:00pm 2227 A&AB Milton S. F. Curry
ARCH 506 OUTLOOKS Thursday 9:00am-12:00pm 2204 A&AB Keith Mitnick
ARCH 507 EXTREME URBAN EUPHORIA: CIVIC DIVERSITY AND GENETIC SPACE Friday 1:00-4:00pm 2227 A&AB Robert Adams
ARCH 507 Green Development Tuesday/Thursday 8:00-10:00am Room R2220 BUS
AndrewHoffman
ARCH 507 Locatectonics: field research in regional building practices Thursdays 9:00am-12:00pm West Review Steven Mankouche
ARCH 509 Modern Matters - Conservation of the Recent Past Thursdays 9:00am-12:00pm 1227 A&AB Gregory J Saldaña
ARCH 509 Energy as Spatial Project Friday 9:00am-12:00pm 2204 A&AB Rania Ghosn
ARCH 509 Complex Clarity Friday 1:00-4:00pm Room 2204 A&AB Jen Maigret
ARCH 509 Interior Architecture Thursday 9:00am-12:00pm East Review Thomas Moran
ARCH 509 Scales of the Earth Friday 1:00-4:00pm Room 2210 A&AB El Hadi Jazairy
ARCH 509 Creative Destruction : Destructive Creation Tuesday 9:00am-12:00pm Room 2204
Nahyun Hwang
ARCH 509 Cultivators and Other Implements This course is a continuation of the Fall 2011 course.

Wednesdays 9:00am-12:00pm 2222 A&AB
Anya Sirota, Monica Ponce de Leon
ARCH 509 The Aesthetics of Universal Exposition - of architecture and ideologies Tuesday 9:00am-12;00pm room 2222 Tsz Yan Ng
ARCH 509 Universal Design: Design Analytics for Ability Thursday 9:00am-12:00pm 1221 A&AB U. Sean Vance
ARCH 517 Architect/Planner as Developer Tuesday 12:00-3:00pm 1221 A&AB Kit McCullough
ARCH 519 Principles and Practice of Urban Design I Tuesday/Thursday 12:00-1:30pm 2213 A&AB PaulCoseo
ARCH 524 Surface Structures M,W 9:00-10:30am 2213 A&AB Harry Giles
ARCH 525 Computer Applications in Environmental Technology M 9:00am-12:00pm 2210 A&AB Mojtaba Navvab
ARCH 527 Building Systems Tuesday 1:00-3:00pm 1227 A&AB
3:00-6:00pm 3100 A&AB
Craig Borum, Neal Robinson, Wei-Han Vivian Lee
ARCH 531 Networked Cities Thursday 9:00am-12:00pm 2213 A&AB Malcolm McCullough
ARCH 544 Wood Structures W,F 1:00-2:30pm 2222 A&AB Peter von Bülow
ARCH 545 Advanced Lighting Design Tuesday, 9:00am-12:00pm 2210 A&AB Mojtaba Navvab
ARCH 553 American Architecture TH 9:00am-12:00pm 2210 A&AB Robert Fishman
ARCH 554 Steel Structures WF 3:00-4:30pm 2222 A&AB Harry Giles
ARCH 557 Architecture of Objects TTH 8:30-11:30am 1108 A&AB Shaun Jackson
ARCH 562 Architectural Design 2G2/3G5 M,TH 1:00-6:00pm 3100 A&AB Karl Daubmann, Claudia Wigger, tonypat, Michael Kennedy, Julia McMorrough, Lars Graebner, Geoffrey Thün, Jen Maigret, Wei-Han Vivian Lee, El Hadi Jazairy, Lars Junghans
ARCH 571 Digital Fabrication Day and Time TBA Wesley McGee
ARCH 571 Digital Fabrication Tuesday 1:30-4:30pm Room 2213 A&AB Maciej P. Kaczynski
ARCH 572 Architectural Theory + Criticism Lecture: W 1:00-3:00pm 2104 A&AB
Discussion: W 3:00-6:00pm (one hour blocks)

Student will be put into their sections
Amy Kulper, Rosalyne Shieh, Etienne Turpin
ARCH 582 Alternative Practices Tuesdays 7:00-10:00pm 2227 A&AB Linda Groat
ARCH 583 Professional Practice T 9:00am-12:00pm 1227 A&AB Eric Hill
ARCH 593 Tutorial Studies in Architectural History
ARCH 600 Tutorial Studies in Architecture
ARCH 601 Changing Face of Rural and Urban China ARR Mary-Ann Ray
ARCH 603 Tools of the Trade Fridays 9:00am-12:00pm 2227 A&AB Amy Kulper
ARCH 603 The Construction of Walter Benjamin’s Arcades Project Tuesdays 1:00-4:00pm 2227 A&AB Etienne Turpin
ARCH 603 Industrialization and Acceleration in Modern Building Mondays 9:00am-12:00pm 2227 A&AB Claire Zimmerman
ARCH 609 Disability Studies Tuesday 6:00-9:00pm G463 MH PetraKuppers
ARCH 623 Seminar in Thresholds of Architectural Theory Friday 1:00-4:00pm 2213 A&AB Lydia Soo
ARCH 662 Thesis Studio M,TH 1:00-6:00pm 3100 A&AB McLain Clutter, Robert Adams, Steven Mankouche, Anca Trandafirescu, Glenn Wilcox, Kathy Velikov, Catie Newell, Keith Mitnick
ARCH 717 MS DT Seminar Tuesdays 9:00am-12:00pm 2227 A&AB Karl Daubmann
ARCH 721 Teaching Practicum Thursdays 1:00-4:00pm 2222 A&AB Perry Kulper
ARCH 739 Masters Thesis
ARCH 741 MS_Design Research Thesis Studio TBA Jason Young
ARCH 813 Research Design and Methods in Architecture Thursday 2:30-5:30pm Room 2227 A&AB Linda Groat
ARCH 990 Dissertation/Precandidate
ARCH 993 Teaching Methods for GSIs
ARCH 995 Dissertation/Candidate
UD 723 Methodologies of Urban Design Tuesday 1:00pm-4:00pm 2222 A&AB Roy Strickland
UD 729 Sus City:Des,Pln&Dev Tuesday 6:30-9:30pm Room E1540BUS Kit McCullough
UD 732 Urban Design Studio III Monday/Thursday 1:00-6:00pm 3100 A&AB Douglas Kelbaugh
UP 357 Architecture, Sustainability and the City Lecture Monday/Wednesday 10:00-11:00am 1230USB
Dis Friday section 002 9-10am 3540 CCL
section 003 10-11am 331 DENN
section 004 11am-12pm 3540 CCL
section 005 11am-12pm AGRMU2009
Douglas Kelbaugh
UP 403 Sustainable Neighborhoods Thursday 6:00-9:00pm 1028 DANA Larissa Larsen
UP 507 Geographic Information Systems T 5:00-8:00pm Duderstadt Center TomSkuzinski
UP 519 Theories of Urban Design Tuesday/Thursday 12:00-1:30pm 2213 A&AB PaulCoseo
UP 520 Urban Land Use Planning F 8:30-11:30am 2108 A&AB Jeffrey Kahan
UP 523 Regional Planning T/TH 3:00-4:30pm 2108 A&AB Scott Campbell
UP 524 Land Use Plng&Dev Mg Monday/Wednesday 12:00-1:30pm Room 2213 PaulCoseo
UP 527 Infrastructure Planning in the US & Developing Countries TH 3:00-6:00pm 2213 A&AB Martin Murray
UP 537 Housing Policy and Economics Monday/Wednesday 3:30-5:00pm 2108 A&AB Lan Deng
UP 538 Economic Development Planning Tuesday/Thursday 9:00am-10:30am 2108 A&AB Scott Campbell
UP 562 Emerging Regionally Significant Walkable Urban Places; Economic Role, Strategy and Management Will be traveling to Washinton DC February 25-March 2, 2012 cleinber
UP 564 Integrative Real Estate Seminar Tuesday 9:00am-11:00am 2213 A&AB David Bieri
UP 565 Real Estate Development W 6:30-9:30pm E1540 Bus Peter Allen
UP 566 Fin RE Development Friday 9:00am-12:00pm Room 1227 A&AB Suzanne Lanyi Charles
UP 572 Transportation and Land Use Planning Tuesday/Thursday 12:00-1:30pm 2108 A&AB Jonathan Levine
UP 575 Metropolitan Structure Monday/Wednesday 12:00-1:30pm Room 1227 A&AB acvidal
UP 594 American Planning 1900–2000 Friday 1:00-4:00pm Room 1227 A&AB Robert Fishman
UP 613 Architect/Planner as Developer Wednesday 12:00-3:00pm 2210 A&AB Kit McCullough
UP 651 Planning for Organizational and Community Change T 6:00-9:00pm room tba LoriRoddy