↑ top

Course Listings

View term:

Courses – Winter 2011

Program Class Title Day/Time Faculty
ARCH 201 Basic Drawing MW 8:00-11:00am 1227 A&AB Jennifer Harmon
ARCH 202 Graphic Communications MW 8:00-11:00am B100 MLB Kaleena Quinn
ARCH 211 CAD Fundamentals Lecture: Monday 11:30am-1:00pm 1227 A&AB
Lab: Wednesday 11:30am-2:00pm Duderstadt Center
jdbard
ARCH 218 Visual Studies MW 11:00am-2:00pm B100 MLB Dawn Gilpin
ARCH 218 Visual Studies Section 002
Mondays/Wednesdays 2:00-5:00pm B100 MLB
Anca Trandafirescu
ARCH 300 Tutorial Studies in Architecture
ARCH 315 Systainable Systems I MWF 10:30-11:30am 2104 A&AB Jong-Jin Kim, Lars Junghans, AlineCotel
ARCH 322 Architectural Design UG2 TF 12:30-6:30pm 3100 A&AB Jen Maigret, cbconsta, Tsz Yan Ng, tonypat, Ellen Donnelly, U. Sean Vance, Jennifer Harmon, Heidi Beebe, Julia McMorrough, David Eugin Moon
ARCH 323 History of Architecture II Lecture: TTH 10:30-11:30am 2104 A&AB
Discussion: -002 F 8:30-9:30am 2210 A&AB
-003 F 9:30-10:30am 2210 A&AB
-004 F 8:30-9:30am 2213 A&AB
-005 F 9:30-10:30am 2213 A&AB
-007 F 8:30-9:30am 2222 A&AB
-008 F 9:30-10:30am 2222 A&AB
Andrew Herscher
ARCH 324 Structures II Lecture: MF 9:30-10:30am 2104 A&AB
Discussion: Sections 002-006 W 9:30-10:30am
rooms 1221,2104,2213,2210,2222
Peter von Bülow
ARCH 326 Design Fundamentals II Lecture: TTH 9:30-10:30am 2104 A&AB
Rec: TH 11:30am-12:30pm (rooms 1221,2108,2210,2213) &
TH 12:30pm-1:30pm (rooms 1221,2108,2210,2213)

Students will be placed in the Rec section.
Mireille Roddier, cbconsta, Meredith Miller, Thomas Moran
ARCH 357 Architecture, Sustainability and the City Lecture: M,W 10:00-11:00am 413 DENN
Dis: -002 Friday 9:00-10:00am 257 DENN
-003 Friday 10:00-11:00am 257 DENN
-004 Friday 11:00am-12:00pm 232 DENN
Douglas Kelbaugh
ARCH 400 Tutorial Studies in Architecture
ARCH 417 Construction 3G M 12:30am-2:30pm 2104 A&AB
W 1:30-5:30pm 3100 A&AB
Lars Graebner, Michael Kennedy, Ellen Donnelly, David Eugin Moon
ARCH 422 Architectural Design 3G3 TF 12:30-6:30pm 3100 A&AB Glenn Wilcox, jdbard, Anya Sirota
ARCH 423 Introduction to Urban and Environmental Planning Lecture: TTH 9:00-10:00am 1040 DANA
Discussion: TH 12:00-1:00pm 1006 DANA
F 12:00-1:00pm 3556 DANA
F 12:00-1:00pm 1006 DANA
shatkin
ARCH 427 Construction II Lecture: M 12:30am-2:30pm 2104 A&AB
Lab: W 1:30-5:30pm 3100 A&AB
Lars Graebner, Michael Kennedy, Joel Schmidt, tonypat, Anya Sirota, Wei-Han Vivian Lee, Teman Evans, Kaleena Quinn, Matthew Schulte, Paul Tierman
ARCH 442 Architectural Design UG4 TF 12:30-6:30pm 3100 A&AB Steven Mankouche, Michael Kennedy, Thomas Moran, Catie Newell, Nahyun Hwang, Jesse LeCavalier, ihwang, Rosalyne Shieh, Meredith Miller
ARCH 466 Dimensions TBA Christian Unverzagt
ARCH 476 Modeling Space and Marking Time MW 7:00-10:00pm 2114 A&AB & 2006 A&AB Cynthia Pachikara
ARCH 503 Suburbia M 3:30-6:30pm 2213 A&AB Robert Fishman
ARCH 503 LIVING FOR THE CITY The Metropolis and Social Imaginaries in the Americas Wednesday 10:30am-1:30pm room 2222 A&AB Milton S. F. Curry
ARCH 505 Interconnected and Technologically Enhanced M 7:00-10:00pm 2210 A&AB Kathy Velikov
ARCH 505 Liquid Planning Wednesday 6:00-9:00pm 2213 A&AB Jen Maigret, María Arquero de Alarcón
ARCH 505 ET Landscape Infrastructure Seminar Wednesday, 7:00-10:00pm 2108 A&AB Geoffrey Thün
ARCH 506 Architecture and Urbanism in Film W 7:00-10:00pm 2222 A&AB Roy Strickland
ARCH 506 The F-WORD: Distinguishing Difference in Contemporary Forms, Formalisms, and Formalistics. W 7:00-10:00pm 2210 A&AB McLain Clutter
ARCH 506 Responsive Surfaces Thursday 7:00-10:00pm 2222 A&AB Malcolm McCullough
ARCH 506 OUTLOOKS Thursday 7:00-10:00pm Keith Mitnick
ARCH 507 Sustainable Material Practices Thursdays 6:30-9:30pm room 2108 Steven Mankouche
ARCH 509 Universal Design: Design Analytics for Ability Thursday 7:00-10:00pm 2213 A&AB U. Sean Vance
ARCH 509 Glow Workshop Mondays 7:00-10:00pm 2213 A&AB Catie Newell
ARCH 509 Sartorial Architecture Monday 7:00-10:00pm room 2227 Tsz Yan Ng
ARCH 509 Prototopia Thursdays 7:00-10:00pm 1227 A&AB Jesse LeCavalier
ARCH 509 Geometry, Technique, Ideology Monday 7:00-10:00pm room 2222A&AB Rosalyne Shieh
ARCH 509 Zero Net Emission Building Design in the Cool and Cold Climate Mondays 2:30-5:30pm room 2210 Lars Junghans
ARCH 517 Architect/Planner as Developer Thursdays 3:00-6:00pm 2213 A&AB Kit McCullough
ARCH 524 Surface Structures TTH 10:00-11:30am 2213 A&AB Harry Giles
ARCH 525 Computer Applications in Environmental Technology T 8:30-11:30am 2210 A&AB Mojtaba Navvab
ARCH 527 Building Systems M 2:00-6:00pm 3100 A&AB Craig Borum, Neal Robinson
ARCH 531 Networked Cities Mondays 2:00-5:00pm 2222 A&AB Malcolm McCullough
ARCH 544 Wood Structures M, W 12:30-1:30pm 2213 A&AB Peter von Bülow
ARCH 545 Advanced Lighting Design Thursdays, 8:30-11:30am 2210 A&AB Mojtaba Navvab
ARCH 553 American Architecture TH 3:30-6:30pm 2108 A&AB Robert Fishman
ARCH 554 Steel Structures MW 10:30am-12:00pm 2213 A&AB Harry Giles
ARCH 557 Architecture of Objects TTH 8:30-11:30am 1108 A&AB Shaun Jackson
ARCH 562 Architectural Design 2G2/3G5 TF 12:30-6:30pm 3100 A&AB Wei-Han Vivian Lee, Mireille Roddier, Teman Evans, Craig Borum, Anca Trandafirescu, Joel Schmidt, Christian Unverzagt, Lars Graebner, Jennifer Harmon
ARCH 571 Digital Fabrication MTH 5:00-6:30pm 1221 A&AB Wesley McGee
ARCH 571 Digital Fabrication M, TH 5:00-6:30pm 1227 A&AB Maciej P. Kaczynski
ARCH 572 Architectural Theory + Criticism Lecture: W 1:30-3:30pm 2104 A&AB
Discussion: W 3:30-5:30pm
Andrew Herscher, Claire Zimmerman
ARCH 582 Alternative Practices Wednesdays 7:00-10:00pm 2227 A&AB Linda Groat
ARCH 583 Professional Practice TH 2:00-5:00pm 2104 A&AB Eric Hill
ARCH 585 Advanced Building Technology T 8:30-11:30am 2222 A&AB Jong-Jin Kim
ARCH 593 Tutorial Studies in Architectural History
ARCH 600 Tutorial Studies in Architecture
ARCH 633 Seminar in Renaissance and Baroque Architecture Mondays, 9:30am-12:30pm room 2222 Lydia Soo
ARCH 662 Thesis Studio TF 12:30-6:30pm 3100 A&AB McLain Clutter, Keith Mitnick, Jason Young, Perry Kulper, Robert Adams, Dawn Gilpin, Kathy Velikov, Geoffrey Thün, Neal Robinson
ARCH 721 Teaching Practicum TBA Perry Kulper
ARCH 739 Masters Thesis
ARCH 823 Area Seminar: Architectural History & Theory Mondays, 4:00-7:00pm room 2227
Lydia Soo
ARCH 824 Area Seminar: Design Studies Thursdays 1:30-4:30pm 2227 A&AB Linda Groat
ARCH 890 Research Colloquium: Design Studies Wednesdays 4:00-7:00pm 2227 A&AB spsarra
ARCH 990 Dissertation/Precandidate
ARCH 993 Teaching Methods for GSIs
ARCH 995 Dissertation/Candidate
UD 723 Methodologies of Urban Design TH 11:00am-2:00pm 2222 A&AB Roy Strickland
UD 732 Urban Design Studio III TF 12:30-6:30pm 3100 A&AB Douglas Kelbaugh
UP 357 Architecture, Sustainability and the City Lecture Monday/Wednesday 10:00-11:00am 413 DENN
Dis Friday section 002 9-10am 257 DENN
section 003 10-11am 257 DENN
section 004 11am-12pm 232 DENN
Douglas Kelbaugh
UP 403 Experiential Learning and Active Engagement in Detroit Thursday 6:00-9:00pm 1024 DANA Larissa Larsen
UP 507 Geographic Information Systems W 10:30am-1:30pm Duderstadt Center Windows room 3 Joe Grengs
UP 518 Physical Planning Workshop Tuesdays 3:00-5:30pm 3100 A&AB
Fridays 1:30-4:00pm 3100 A&AB
Yodan Rofè
UP 520 Urban Land Use Planning F 8:30-11:30am 2108 A&AB Jeffrey Kahan
UP 527 Infrastructure Planning in the US & Developing Countries TH 4:00-7:00pm 2222 A&AB Martin Murray
UP 532 Sustainable Development: Resolving Economic and Environmental Conflicts Mondays 5:30-8:30pm 2108 A&AB NicholasRajkovich
UP 539 Methods for Economic Development Planning TTH 10:00-11:30am 2108 A&AB Scott Campbell
UP 562 Regionally Significant Walkable Urban Places; Economic Role, Form and Management Will be going to Washington DC over winter break Feb. 28-March 4, 2011 cleinber
UP 565 Real Estate Development W 6:30-9:30pm E1540 Bus Peter Allen
UP 568 Real Estate and Urban Development MW 10:00-11:30am 2108 A&AB Lan Deng
UP 598 Thinking About Crime Mo,We 8:30-10:00am 1230 WEILL David Thacher
UP 613 Architect/Planner as Developer Th 3:00-6:00pm 2213 A&AB Kit McCullough
UP 651 Planning for Organizational and Community Change T 6:00-9:00pm room tba
UP 656 Central-City Planning and Community Development TuTh 12:00-1:30pm 2210 A&AB June Manning Thomas
UP 696 Interdisciplinary Seminar: Reading Alexander’s The Nature of Order Fridays 8:30-11:30am 1227 A&AB Yodan Rofè
UP 696 Liquid Planning Wednesdays 6:00-9:00pm 2213 A&AB Jen Maigret, María Arquero de Alarcón