↑ top

Course Listings

View term:

Courses – Winter 2010

Program Class Title Day/Time Faculty
ARCH 201 Basic Drawing MW 8:00-11:00am 1227 A&AB stevencc
ARCH 202 Graphic Communications MW 8:00-11:00am B100 MLB Kaleena Quinn
ARCH 211 CAD Fundamentals M 2:30-4:00pm 1227 A&AB
W 2;30-4:00pm Duderstadt Center Windows Room 1
jdbard
ARCH 212 Understanding Architecture MW 10:00-11:00am AUD D Angell Hall
Recitation THF please check Office of the Registrar website for rooms and times
Anca Trandafirescu
ARCH 218 Visual Studies MW 11:00am-2:00pm B100 MLB Dawn Gilpin
ARCH 300 Tutorial Studies in Architecture
ARCH 315 Environmental Technology I MWF 10:20-11:30am 2104 A&AB Jong-Jin Kim
ARCH 322 Architectural Design UG2 TF 12:30-6:30pm 310 A&AB Kathy Velikov, Michael Kennedy, Joel Schmidt, tonypat, Ellen Donnelly, Adam Fure, Kaleena Quinn, David Karle
ARCH 323 History of Architecture II Lecture: TTH 10:30-11:30am 2104 A&AB
Discussion: -002 F 8:30-9:30am 2210 A&AB
-003 F 9:30-10:30am 2210 A&AB
-004 F 8:30-9:30am 2213 A&AB
-005 F 9:30-10:30am 2213 A&AB
-007 F 8:30-9:30am 2222 A&AB
-008 F 9:30-10:30am 2222 A&AB
spilat
ARCH 324 Structures II Lecture: MF 9:30-10:30am 2104 A&AB
Discussion: Sections 002-006 W 9:30-10:30am
rooms 1221,2104,2213,2210,2222
Peter von Bülow
ARCH 326 Design Fundamentals II Lecture: TTH 9:30-10:30am 2104 A&AB
Rec: TH 11:30am-12:30pm (rooms 1221,2108,2210,2213)
Mireille Roddier, cbconsta, Meredith Miller, Thomas Moran
ARCH 400 Tutorial Studies in Architecture
ARCH 409 Borrowing Light M 8:30-11:30am 2114 A&AB
M 1:30-4:30pm 2210 A&AB
Cynthia Pachikara, Tsz Yan Ng
ARCH 417 Construction 3G MW 11:30am-12:30pm 2108 A&AB
W 1:30-5:30pm 3100 A&AB
Robert Adams, Ellen Donnelly, David Karle
ARCH 421 Geometric Modeling M 10:30am-1:30pm Duderstadt Center Windows room 3 jdbard
ARCH 422 Architectural Design 3G3 TF 12:30-6:30pm 3100 A&AB Glenn Wilcox, jdbard, Anya Sirota
ARCH 423 Introduction to Urban and Environmental Planning Lecture: TTH 9:00-10:00am 1040 DANA
Discussion: TH 12:00-1:00pm 1064 DANA
F 11:00am-12:00pm 1064 DANA
TH 12:00-1:00pm 1046 DANA
ARCH 427 Construction II Lecture: W 11:30am-1:30pm 2104 A&AB
Lab: W 2:00-6:00pm 3100 A&AB
Karl Daubmann, Lars Graebner, Michael Kennedy, Joel Schmidt, tonypat, Anya Sirota, Adam Fure, Wei-Han Vivian Lee
ARCH 442 Architectural Design UG4 TF 12:30-6:30pm 3100 A&AB Jen Maigret, Anca Trandafirescu, Thomas Moran, Catie Newell, Ellie Abrons, Rosalyne Shieh, Meredith Miller, stevencc, Wei-Han Vivian Lee
ARCH 476 Modeling Space and Marking Time MW 7:00-10:00pm 2114 A&AB Cynthia Pachikara
ARCH 503 Suburbia M 3:30-6:30pm 2213 A&AB Robert Fishman
ARCH 503 The Politics of Reconstruction MW 10:30-12:00pm 2210 A&AB spilat
ARCH 505 Interconnected and Technologically Enhanced M 7:00-10:00pm 2210 A&AB Kathy Velikov
ARCH 505 Environmental Monitoring and Modeling W 7:00-10:00pm 2213 A&AB smanch
ARCH 506 Architecture and Urbanism in Film: Narrative Film as a Medium for Analyzing and Visualizing Buildin W 7:00-10:00pm 2222 A&AB Roy Strickland
ARCH 506 The F-WORD: Distinguishing Difference in Contemporary Forms, Formalisms, and Formalistics. W 7:00-10:00pm 2210 A&AB McLain Clutter
ARCH 507 Green Development T 8:00-9:00am
TH 9:00-10:00am
room tba
ARCH 509 Borrowing Light M 8:30-11:30am 2114 A&AB
M 1:30-4:30pm 2210 A&AB
Cynthia Pachikara, Tsz Yan Ng
ARCH 509 Long Drawn Out M 9:30am-12:30pm 2222 A&AB Perry Kulper
ARCH 524 Surface Structures TTH 10:00-11:30am 2210 A&AB Harry Giles
ARCH 525 Computer Applications in Environmental Technology T 8:30-11:30am 2210 A&AB Mojtaba Navvab
ARCH 527 Building Systems M 2:00-6:00pm 3100 A&AB Craig Borum, Neal Robinson
ARCH 535 Case Studies in Environmental Technology TH 8:30-11:30am 2210 A&AB Mojtaba Navvab
ARCH 536 Situation Urbanism Big Box Jason Young
ARCH 553 American Architecture TH 3:30-6:30pm 2108 A&AB Robert Fishman
ARCH 554 Steel Structures MW 10:30am-12:00pm 2213 A&AB Harry Giles
ARCH 557 Architecture of Objects TTH 8:30-11:30am 1108 A&AB Shaun Jackson
ARCH 562 Architectural Design 2G2/3G5 TF 12:30-6:30pm 3100 A&AB Christian Unverzagt, tonypat, Craig Wilkins, Joel Schmidt, McLain Clutter, Mary-Ann Ray, Karl Daubmann, David Pigram
ARCH 571 Digital Fabrication TTH 10:00-11:30am 1227 A&AB Wesley McGee
ARCH 571 Digital Fabrication M, TH 5:00-6:30pm 1227 A&AB Maciej P. Kaczynski
ARCH 572 Architectural Theory + Criticism Lecture: W 1:30-3:30pm 2104 A&AB
Discussion: W 3:30-5:30pm
Amy Kulper
ARCH 583 Professional Practice TH 2:00-5:00pm 2104 A&AB Eric Hill
ARCH 585 Advanced Building Technology T 8:30-11:30am 1221 A&AB Jong-Jin Kim
ARCH 591 Generative Design Computing W 7:00-10:00pm BT Lab Karl Daubmann
ARCH 593 Tutorial Studies in Architectural History
ARCH 600 Tutorial Studies in Architecture
ARCH 603 Atmospheres, Environments and Ecologies M 12:30-3:30pm 2213 A&AB Amy Kulper
ARCH 662 Thesis Studio TF 12:30-6:30pm 3100 A&AB Jason Young, Dawn Gilpin, Jen Maigret, Will Glover, Perry Kulper, Robert Adams, Glenn Wilcox, Craig Borum, Geoffrey Thün, Amy Kulper, smanch, Mireille Roddier, Neal Robinson, cbconsta, Karl Daubmann
ARCH 712 Architectural Research
ARCH 721 Teaching Practicum
ARCH 739 Masters Thesis Jason Young, Amy Kulper
ARCH 825 Area Seminar: Building Technology W 11:30am-1:30pm BT Lab Mojtaba Navvab
ARCH 990 Dissertation/Precandidate
ARCH 993 Teaching Methods for GSIs
ARCH 995 Dissertation/Candidate
UD 723 Methodologies of Urban Design TH 11:00am-2:00pm 2222 A&AB Roy Strickland
UD 732 Urban Design Studio III TF 12:30-6:30pm 3100 A&AB Lars Graebner
UP 507 Geographic Information Systems W 10:30am-1:30pm Duderstadt Center Windows room 3 Joe Grengs
UP 518 Physical Planning Workshop TTH 9:00-11:30am 3100 A&AB Larissa Larsen
UP 520 Urban Land Use Planning F 8:30-11:30am 2108 A&AB Jeffrey Kahan
UP 527 Infrastructure Planning in the US & Developing Countries TH 4:00-7:00pm 2222 A&AB Martin Murray
UP 539 Methods for Economic Development Planning TTH 10:00-11:30am 2108 A&AB Scott Campbell
UP 562 Regionally Significant Walkable Urban Places; Economic Role, Form and Management cleinber
UP 565 Real Estate Development W 6:30-9:30pm E1540 Bus Peter Allen
UP 568 Real Estate and Urban Development MW 9:00-10:30am 2108 A&AB Lan Deng
UP 572 Transportation and Land Use Planning MW 8:00-9:30am 2210 A&AB Jonathan Levine
UP 651 Planning for Organizational and Community Change T 6:00-9:00pm room tba
UP 656 Central-City Planning and Community Development MW 1:30-3:00pm 2108 A&AB June Manning Thomas