↑ top

Course Listings

View term:

Courses – Fall 2017

Program Class Title Day/Time Faculty
URP 357 Architecture, Sustainability and the City Lecture: Tuesday/Thursday 9:00-10:00am 1210 CHEM


Discussions: Please view Wolverine Access for discussion section information
Douglas Kelbaugh
URP 423 Introduction to Urban and Environmental Planning Lecture: TTH 10:00-11:00am 1040 DANA
Discussions: TH 12:00-1:00pm 1006 DANA
F 11:00am-12:00noon 1006 DANA
TH 12:00-1:00pm 2024 DANA
Philip D'Anieri
URP 427 Sustainable Food Sys Tueseday/Thursday 1:00-2:30pm 1024 DANA Lesli Hoey
URP 500 Planning Theory and History (Policy Planning Emphasis) Tuesday/Thursday 9:00-10:30am 2210 A&AB Scott Campbell
URP 500 Planning Theory and History (Policy Planning Emphasis) Tuesday/Thursday 9:00-10:30am 2108 A&AB June Manning Thomas
URP 501 Planning Theory and History (Physical Planning and Design Emphasis) Tuesday/Thursday 9:00-10:30am TBA Kimberley Kinder
URP 504 Introduction to Statistics for Urban Planning Tuesday/Thursday 10:30am-12:00pm 1227 A&AB
URP 508 Spatial Thinking and Environmental Systems Tuesday 6:00-9:00pm 2108 A&AB Larissa Larsen
URP 509 Public Economics for Urban Planning Monday/Wednesday 4:00-5:30pm 1227 A&AB Jonathan Levine
URP 510 Fiscal Planning and Management Monday/Wednesday 2:30-4:00pm 1227 A&AB Lan Deng
URP 520 Introduction to Geographic Information Systems Lecture: Tuesday/Thursday 4:00-5:00pm 2108 A&AB
Dis 002: Friday 8:30-11:00am
Dis 003: Friday 1:00-3:30pm
Dis 004: Thursday 5:30-8:00pm
URP 527 Sustainable Food Systems Tuesday/Thursday 1:00-2:30pm 1024 DANA Lesli Hoey
URP 529 History of Urban Form MW 9:00-10:30am 2108 A&AB SarahRovang
URP 533 Thinking About Crime Tuesday/Thursday 1:00-2:30pm 1110 WEILL David Thacher
URP 535 Introduction to Urban Informatics Tuesday/Thursday 1:00-2:30pm 2210 A&AB Robert Goodspeed
URP 544 Behavior and Environment: The Psychology of Human-Environment Interaction Lecture: Monday/Wednesday 1:00-2:30pm 1040 DANA
Discussion 002: Friday 9:00am-10:00am 3556 DANA
Discussion 003: Friday 12:00-1:00pm 1006 DANA
RaymondDeYoung
URP 551 Physical Planning Workshop Tuesday/Thursday 9:00-10:30am 3100 A&AB


Paul Fontaine
URP 552 Healthy Cities: Planning and Design Tuesday/Thursday 2:30-4:00pm 2222 A&AB Kimberley Kinder
URP 561 Transportation and Public Policy Monday/Wednesday 10:30am-12:00pm 2108 A&AB Joe Grengs
URP 571 Comparative Urban Policy Thursday 6:00-9:00pm 2222 A&AB Martin Murray
URP 581 Housing Policy and Economics Monday/Wednesday 10:30am-12:00pm 2210 A&AB Lan Deng
URP 582 Neighborhood Planning Monday/Wednesday 9:00am-10:30am 2222 A&AB Harley Etienne
URP 583 Race, Difference and Social Justice Monday 6:00-9:00pm 2108 A&AB Harley Etienne
URP 585 Economic Development Planning Methods Tuesday/Thursday 4:00-5:30pm 2222 A&AB Scott Campbell
URP 586 Concepts and Techniques of Community Participation Friday 9:00am-12:00noon B760 SSWB
URP 592 Real Estate Essentials M 7:00-10:00pm R0230 BUS Peter Allen
URP 600 Expanded Horizons TBA
URP 601 Planning Thesis
URP 602 Professional Project
URP 603 Integrative Field Experience Tuesday/Thursday 2:30-5:30pm 2204 A&AB


Permission to register will be granted by instructor after the information session on the first day of the class.
June Manning Thomas, Eric Dueweke
URP 801 Research Design Wednesday 9:00am-12:00pm 2204 A&AB Jonathan Levine
URP 990 Ph.D. Dissertation - Pre-candidate
URP 993 Teaching Methods for GSIs
URP 995 Ph.D. Dissertation - Candidate
ARCH 211 Digital Drawing Lecture: Tuesday 1:30-2:30pm Duderstadt Windows Room 3
Discussion section 002: Tuesday 2:30-4:30pm Duderstadt ALT 1 Room 3336
Laura-Anne Wong
ARCH 212 Understanding Architecture Lectures: M, W 9:00-10:00am AUD D AH
Discussions: sections are held on Thursdays and Fridays for 1 hour between 9:00am and noon. Please check the Office of the Registrar Schedule of Classes website for times and locations.
Ashley Bigham
ARCH 218 Visual Studies Tuesday/Thursday 1:00-4:00pm B100 MLB Yojairo Lomeli
ARCH 357 Architecture, Sustainability and the City Lecture: Tuesday/Thursday 9:00-10:00am 1210 CHEM

Discussions: Wednesdays
Please view Office of the Registrar Schedule of Classes for times and room assigments
Douglas Kelbaugh
ARCH 409 Digital Fabrication - UG Tuesday/Thursday 1:00-2:30pm 2108 A&AB Mark Meier
ARCH 409 ENGAGE Tuesday 9:00am-12:00pm East Review Sean Ahlquist
ARCH 409 Urban Fragments: The America Monday/Wednesday 10:00-11:30am 270 TAP
AnaMariaLeon
ARCH 421 Geometric Modeling Monday 9:00am-12:00pm Duderstadt ATL 1 Room 3336
Mark Meier
ARCH 423 Introduction to Urban and Environmental Planning Lecture: TTH 10:00-11:00am 1040 DANA
Discussions: TH 12:00-1:00pm 1006 DANA
F 11:00am-12:00noon 1006 DANA
TH 12:00-1:00pm 2024 DANA
Philip D'Anieri
ARCH 466 Dimensions Tuesday 7:00-9:00pm 2227 A&AB Christian Unverzagt
ARCH 505 Parametric Sustainable Facade Optimization Monday 1:00-4:00pm 2222 A&AB Lars Junghans
ARCH 505 Building Enclosure Systems Wednesday 2:30-5:30pm 2213 A&AB Jong-Jin Kim
ARCH 506 Research for Design Practices Monday 1:00-4:00pm 2227 A&AB Linda Groat
ARCH 506 Architecture in Film Mondays 12:30-4:00pm 2210 A&AB Roy Strickland
ARCH 506 Urbanism After Mass Media Friday 9:00am-12:00pm 2222 A&AB McLain Clutter
ARCH 509 Design Activism and Social Change Tuesday 9:00am-12:00pm 2227 A&AB Craig Wilkins
ARCH 509 Universal Design: Design Analytics for Ability Mondays 9:00am-12:00pm West Review
U. Sean Vance
ARCH 509 SPIRITSPACE Making Place Thursday 7:00-10:00pm G463 MH
James Chaffers
ARCH 509 Sartorial Architecture Monday 1:00-4:00pm 2108 A&AB Tsz Yan Ng
ARCH 509 ENGAGE Tuesday 9:00am-12:00pm East Review
Sean Ahlquist
ARCH 509 Animation and Architecture Friday 9:00am-12:00pm 2227 A&AB Sandra Manninger
ARCH 509 Designing with Community Mondays 6:00-9:00pm 2210 A&AB Steven Lewis
ARCH 509 Crossing Lines: design, interdisciplinarity and representation Mondays 9:00am-12:00pm 2213 A&AB Anya Sirota
ARCH 509 Politics of Balance Wednesday 1:00-4:00pm 2222 A&AB Ana Morcillo Pallarés
ARCH 509 Reduce, Reuse, Recycle, Repeat Tuesday 9:00am-12:00pm 2213 A&AB
ARCH 514 Frame Structures Tuesday/Thursday 10:30am-12:00pm 2210 A&AB Peter von Bülow
ARCH 523 History of Urban Form Monday/Wednesday 9:00-10:30am 2108 A&AB Sarah Rovang
ARCH 551 Spatial Data Formation Wednesday 3:00-6:00pm West Review Malcolm McCullough
ARCH 555 Building Systems and Energy Conservation Thursday 9:00am-12:00pm 2204 A&AB Mojtaba Navvab
ARCH 571 Advanced Digital Fabrication Friday 9:00am-12:00pm 1227 A&AB


ARCH 575 Building Ecology Monday 2:30-5:30pm 2213 A&AB Jong-Jin Kim
ARCH 591 Generative Design Computing Monday 9:00am-12:00pm Duderstadt ALT 2 Room 3336 Erik Herrmann
ARCH 603 "Reading" | The Language of Post-Modern Architecture Tuesday 9:00am-12:00pm West Review John McMorrough
ARCH 603 Slum, Ghetto, Blight: Urban Formations of Difference Wednesday 9:00am-12:00pm 2227A&AB Andrew Herscher
ARCH 603 Material Capital: Albert Kahn Associates in Detroit, 1902-1945 Thursday 1:00-4:00pm 2227 A&AB Claire Zimmerman
ARCH 609 Disability Studies Thursday 6:00-9:00pm 3401 MH PetraKuppers