↑ top

Course Listings

View term:

Courses – Fall 2018

Program Class Title Day/Time Faculty
URP 357 Architecture, Sustainability and the City Lecture: Tuesday/Thursday 9:00-10:00am 1210 CHEM


Discussions: Please view Wolverine Access for discussion section information
Douglas Kelbaugh
URP 423 Introduction to Urban and Environmental Planning Lecture: TTH 10:00-11:00am 2260 USB
Discussions: TH 12:00-1:00pm 1006 DANA
F 11:00am-12:00noon 1006 DANA
TH 12:00-1:00pm 2024 DANA
Philip D'Anieri
URP 427 Sustainable Food Sys Tueseday/Thursday 1:00-2:30pm 1024 DANA Lesli Hoey
URP 500 Planning Theory and History (Policy Planning Emphasis) Tuesday/Thursday 9:00-10:30am 2108 A&AB Scott Campbell
URP 501 Planning Theory and History (Physical Planning and Design Emphasis) Tuesday/Thursday 9:00-10:30am 2210 A&AB Kimberley Kinder
URP 504 Introduction to Statistics for Urban Planning Tuesday/Thursday 10:30am-12:00pm 1360 A&AB LynetteHoelter
URP 508 Spatial Thinking and Environmental Systems Monday 6:00-9:00pm 2108 A&AB Larissa Larsen
URP 509 Public Economics for Urban Planning Monday/Wednesday 4:00-5:30pm 1360 A&AB Jonathan Levine
URP 510 Fiscal Planning and Management Monday/Wednesday 2:30-4:00pm 1360 A&AB Lan Deng
URP 520 Introduction to Geographic Information Systems Lecture: Tuesday/Thursday 4:00-5:00pm 2108 A&AB
Dis 002: Friday 8:30-11:00am
Dis 003: Friday 1:00-3:30pm
Dis 004: Thursday 5:30-8:00pm
AnthonyBedogne
URP 522 Collaborative Planning Tuesday/Thursday 1:00-2:30pm 2210 A&AB

Robert Goodspeed
URP 526 Scenario Planning Tuesday/Thursday 4:00-5:30pm 2222 A&AB Robert Goodspeed
URP 527 Sustainable Food Systems Tuesday/Thursday 1:00-2:30pm 1024 DANA Lesli Hoey
URP 529 History of Urban Form MW 9:00-10:30am 2108 A&AB Robert Fishman
URP 542 Environmental Planning: Issues and Concepts Tuesday/Thursday 2:30-4:00pm 2108 A+AB Ana Paula Pimentel Walker
URP 544 Behavior and Environment: The Psychology of Human-Environment Interaction Lecture: Monday/Wednesday 1:00-2:30pm 1040 DANA
Discussion 002: Thursday 1:00-2:00pm 1046 DANA
Discussion 003: Friday 12:00-1:00pm 1006 DANA
RaymondDeYoung
URP 551 Physical Planning Workshop Tuesday/Thursday 9:00-10:30am 3146 A&AB


Paul Fontaine
URP 552 Healthy Cities: Planning and Design Tuesday/Thursday 2:30-4:00pm 2222 A&AB Kimberley Kinder
URP 560 Transportation and Land Use Planning Monday/Wednesday 10:30am-12:00pm 2108 A&AB Jonathan Levine
URP 570 Global and Comparative Planning Monday/Wednesday 9:00am-10:30am 2210 A&AB Lesli Hoey
URP 571 Comparative Urban Policy Wednesday 6:00-9:00pm 2204 A&AB Martin Murray
URP 572 Comparative Housing and Property Policy Tuesday/Thursday 10:30am-12:00pm 2227 A&AB Ana Paula Pimentel Walker
URP 581 Housing Policy and Economics Monday/Wednesday 10:30am-12:00pm 2210 A&AB Lan Deng
URP 582 Neighborhood Planning Monday/Wednesday 9:00am-10:30am 2222 A&AB Harley Etienne
URP 583 Race, Difference and Social Justice Tuesday 6:00-9:00pm 2108 A&AB Harley Etienne
URP 586 Concepts and Techniques of Community Participation Friday 9:00am-12:00noon B760 SSWB
URP 587 Planning for Organizational and Community Change Thursday 2:00-5:00pm B760 SSWB Kattari
URP 592 Real Estate Essentials M 7:00-10:00pm R0230 BUS Peter Allen
URP 600 Expanded Horizons TBA
URP 601 Planning Thesis
URP 602 Professional Project
URP 603 Integrative Field Experience Tuesday/Thursday 2:30-5:30pm 2204 A&AB


Permission to register will be granted by instructor after the information session on the first day of the class.
Joe Grengs, Eric Dueweke
URP 610 The City in Fiction: What Can Literature and Film Teach Planners?" Fridays 1:00-4:00pm 2213 A&AB JameMacmillen
URP 610 Public Private Partnerships - Financing Equitable Development Wednesdays 6:00-9:00pm 2222 A&AB Marc Norman
URP 700 Advanced Urban Theory Fridays 1:00-4:00pm 2227 A&AB Scott Campbell
URP 800 Qualitative Research Methods for Policy & Planning Thursday 6:00-9:00pm 2222 A&AB Martin Murray
URP 990 Ph.D. Dissertation - Pre-candidate
URP 993 Teaching Methods for GSIs
URP 995 Ph.D. Dissertation - Candidate
ARCH 209 On Site: Architecture in the Mobile Classroom Fridays 12:00pm-5:00pm 1360 A&AB Anca Trandafirescu, Claire Zimmerman
ARCH 211 Digital Drawing Lecture: Tuesday 1:30-2:30pm Duderstadt ALT 1 Room 3336
Discussion section 002: Tuesday 2:30-4:30pm Duderstadt ALT 1 Room 3336
ZainAbrusier
ARCH 218 Visual Studies Tuesday/Thursday 1:00-4:00pm B100 MLB Halstead
ARCH 357 Architecture, Sustainability and the City Lecture: Tuesday/Thursday 9:00-10:00am 1210 CHEM

Discussions: Wednesdays
Please view Office of the Registrar Schedule of Classes for times and room assigments
Douglas Kelbaugh
ARCH 409 Digital Fabrication - UG Tuesday/Thursday 1:00-2:30pm 2108 A&AB Mark Meier
ARCH 409 The Architecture of Development Wednesdays 6:00-9:00pm 2222 A&AB Kimberly Dowdell
ARCH 409 AV/VR/MR Thursdays 9:00am-12:00pm Duderstadt 3336 AC - Alt 1 Thomas Moran
ARCH 421 Geometric Modeling Monday 9:00am-12:00pm Duderstadt ATL 1 Room 3336
Mark Meier
ARCH 423 Introduction to Urban and Environmental Planning Lecture: TTH 10:00-11:00am 2260 USB
Discussions: TH 12:00-1:00pm 1006 DANA
F 11:00am-12:00noon 1006 DANA
TH 12:00-1:00pm 2024 DANA
Philip D'Anieri
ARCH 466 Dimensions Tuesday 7:00-9:00pm 2227 A&AB Christian Unverzagt
ARCH 503 Suburbia Thursday 1:00pm-4:00pm 2227 A&AB Robert Fishman
ARCH 506 Design Activism and Social Change Tuesday 9:00am-12:00pm 2213 A&AB Craig Wilkins
ARCH 506 Research for Design Practices Monday 2:00-5:00pm 2227 A&AB Linda Groat
ARCH 506 Architecture in Film Mondays 2:00pm-5:30pm 2210 A&AB Roy Strickland
ARCH 509 SPIRITSPACE: The Invisible Made Visible Thursday 7:00-10:00pm G463 MH
James Chaffers
ARCH 509 Universal Design: Design Analytics for Ability Mondays 9:00am-12:00pm West Review
U. Sean Vance
ARCH 509 Glow Workshop Mondays 2:00pm-5:00pm 2213 A&AB Catie Newell
ARCH 509 Robotics Monday 2:00-5:00pm 2108 A&AB Wesley McGee
ARCH 509 Animation and Architecture Friday 9:00am-12:00pm 2227 A&AB Sandra Manninger
ARCH 509 Medusa in the Metro: Urban representation and the gendered gaze Fridays 9:00am-12:00pm 2108 A&AB Mireille Roddier
ARCH 509 The Urbanism of New Mobility Friday 9:00am-12:00pm 2222 A&AB Kit McCullough
ARCH 509 International Practices in Architecture, Urban Design and Urban Planning Wednesday 2:30pm-5:30pm 2213 A&AB Roy Strickland
ARCH 509 Detroit - China Connections Monday 9:00am-12:00pm 2227 A&AB Thomson
ARCH 509 The Architecture of Development Wednesdays 6:00-9:00pm 2222 A&AB Kimberly Dowdell
ARCH 509 AV/VR/MR Thursdays 9:00am-12:00pm Duderstadt 3336 AC - Alt 1 Thomas Moran
ARCH 514 Frame Structures Tuesday/Thursday 10:30am-12:00pm 2210 A&AB Peter von Bülow
ARCH 523 History of Urban Form Monday/Wednesday 9:00-10:30am 2108 A&AB Robert Fishman
ARCH 551 Spatial Data Formation Wednesday 3:00-6:00pm West Review Malcolm McCullough
ARCH 555 Building Systems and Energy Conservation Thursday 9:00am-12:00pm 2204 A&AB Mojtaba Navvab
ARCH 591 Generative Design Computing Monday 9:00am-12:00pm Duderstadt ALT 2 Room 3336 Glenn Wilcox
ARCH 603 Reading…The Language of Post-Modern Architecture Tuesday 9:00am-12:00pm West Review John McMorrough
ARCH 603 Slum, Ghetto, Blight: Urban Formations of Difference Wednesday 9:00am-12:00pm 2222 A&AB Andrew Herscher
ARCH 609 Disability Studies Monday 4:00-7:00pm G463 MH Yergeau