↑ top

Course Listings

View term:

Courses – Fall 2009

Program Class Title Day/Time Faculty
ARCH 201 Basic Drawing M, F 2:00-5:00pm B100 MLB stevencc
ARCH 202 Graphic Communications M, F 11:00am-2:00pm B100 MLB Kaleena Quinn
ARCH 211 CAD Fundamentals M 10:30am-12:00noon 2104 A&AB
W, F 10:30am-12:00noon Duderstadt Center
jdbard
ARCH 218 Visual Studies M, F 8:00-11:00am B100 MLB Dawn Gilpin
ARCH 312 Architectural Design UGI T, TH 12:30-6:30pm 3100 A&AB Anca Trandafirescu, Lars Graebner, jdbard, Anya Sirota, Joel Schmidt, Adam Fure, Ellen Donnelly, Kaleena Quinn, David Karle
ARCH 313 History of Architecture I Lecture: T, TH 10:30-11:30am 2140 A&AB
Discussion: F various times (please check RO schedule) rooms tbd
spilat
ARCH 314 Structures I Lecture M, F 9:30-10:30am 2104 A&AB
Recitation W 9:30-10:30am rooms tbd
Peter von Bülow
ARCH 316 Design Fundamentals I T, TH 9:30-10:30am 2104 A&AB
W 12:30-3:30pm rooms tbd
Craig Borum
ARCH 317 Construction I Lecture: F 10:30am-12:30pm 2104 A&AB
Lab: M 1:30-5:30pm 3100 A&AB
Steven Mankouche, Lars Graebner, Joel Schmidt, Anya Sirota, tonypat, Wei-Han Vivian Lee, Adam Fure, Ellen Donnelly
ARCH 409 Smartsurfaces F 11:00am-5:00pm Karl Daubmann
ARCH 409 Video Installation M, W 7:00-10:00pm 2114 A&AB Cynthia Pachikara
ARCH 412 Architectural Design 3G2 T,TH 12:30-6:30pm 3100 A&AB Craig Borum, María Arquero de Alarcón, Mireille Roddier
ARCH 413 History of Architecture and Urbanism T, TH 10:00-11:30am 2108 A&AB Will Glover
ARCH 423 Introduction to Urban and Environmental Planning Lecture: T, TH 9:00-10:00am 1028 DANA
Discussions: Section 002 TH 12:00-1:00pm 1028 DANA
Section 003 F 11:00am-12:00noon 1064 DANA
Section 004 TH 12:00-1:00pm 1046 DANA
shatkin
ARCH 425 Environmental Technology II M,W,F 8:30-9:30am 2104 A&AB Steven Mankouche
ARCH 432 Architectural Design UG3 T,TH 12:30-6:30pm 3100 A&AB Karl Daubmann, Michael Kennedy, Thomas Moran, Catie Newell, Ellie Abrons, Rosalyne Shieh, Meredith Miller, Wei-Han Vivian Lee, stevencc
ARCH 443 History of Urban Form T, TH 10:00-11:30am 2213 A&AB Robert Fishman
ARCH 466 Dimensions M 4:30-5:30pm room tbd Christian Unverzagt
ARCH 503 Modern Architecture Landscape W 4:00-7:00pm 2222 A&AB cbconsta
ARCH 506 Launching Design Practices W 8:30-11:30am 2213 A&AB Eric Hill
ARCH 506 Beijing Then, Now and to Be W 7:00-10:00pm 2222 A&AB Mary-Ann Ray
ARCH 506 Processing: Procedural Media Fund M 7:00-10:00pm 2222 A&AB
ARCH 506 Architects of Culture W 7:00-10:00pm 2213 A&AB Craig Wilkins
ARCH 506 Theoretical Inv. Space M 7:00-10:00pm 2222 A&AB spsarra
ARCH 509 Video Installation M,W 7:00-10:00pm 2114 A&AB Cynthia Pachikara
ARCH 516 Architectural Representation Lecture: M 2:00-3:00pm 2104 A&AB
Lab: M 3:00-5:00pm rooms tbd
Malcolm McCullough, Christian Unverzagt, Tsz Yan Ng, Rosalyne Shieh, Ellie Abrons, Catie Newell
ARCH 517 Architect/Planner as Developer M, W 10:30am-12:00noon 1221 A&AB Kit McCullough
ARCH 519 Principles and Practice of Urban Design I M,W 10:30am-12:00noon 1227 A&AB Larissa Larsen
ARCH 531 Networked Cities W 1:00-4:00pm 2222 A&AB Malcolm McCullough
ARCH 534 Reinforced Concrete Structures M,F 9:30-11:00am 2213 A&AB Harry Giles
ARCH 543 20th Century Architecture M,W 5:00-6:30pm 130 Tappen Andrew Herscher
ARCH 545 Advanced Lighting Design TH 8:30-11:30am 2210 A&AB Mojtaba Navvab
ARCH 552 Architectural Design 2G1/3G4 T, TH 12:30-6:30pm Robert Adams, Glenn Wilcox, Steven Mankouche, spsarra, Kathy Velikov, Jen Maigret, McLain Clutter, Dawn Gilpin
ARCH 555 Building Systems and Energy Conservation T 8:30-11:30am 2210 A&AB Mojtaba Navvab
ARCH 564 Advanced Materials Structures T, TH 10:00-11:30am 2222 A&AB Harry Giles
ARCH 571 Digital Fabrication M, W 12:00-1:30pm 1227 A&AB Wesley McGee
ARCH 571 Digital Fabrication M, F 5:00-6:3pm 2108 A&AB Maciej P. Kaczynski
ARCH 575 Building Ecology TH 8:30-11:30am 1221 A&AB Jong-Jin Kim
ARCH 582 Alternative Practices W 7:00-10:00pm 2227 A&AB Linda Groat
ARCH 589 Site Planning Lecture: F 2:00-4:00pm 2104 A&AB
Lab: F 4:00-6:00pm 3100 A&AB
Geoffrey Thün
ARCH 591 Generative Design Computing M 9:00am-12:00noon Duderstadt Center Glenn Wilcox
ARCH 597 Architectural Detailing M 7:00-10:00pm BT Lab Michael Kennedy
ARCH 603 Technologies of Memory W 1:00-4:00pm 2106 MLB Andrew Herscher
ARCH 623 Seminar in Thresholds of Architectural Theory W 9:00am-12:00noon 2227 A&AB senkanat
ARCH 660 Thesis Development Seminar F 11:00am-2:00pm 1227, 2108, 2213, and 2210 A&AB Jason Young, Dawn Gilpin, Jen Maigret, Will Glover, Perry Kulper, Robert Adams, Glenn Wilcox, senkanat, Craig Borum, Geoffrey Thün, Amy Kulper, smanch, Mireille Roddier, Neal Robinson, cbconsta, Karl Daubmann
ARCH 672 Architectural Design 2G3/3G6 TTH 12:30-6:30pm 3100 A&AB cbconsta, Mary-Ann Ray, Jason Young, Perry Kulper,
ARCH 696 Post- Colonial Urbanism W 6:00-9:00pm 1644 SSWB ravisun
ARCH 720 M.Sc. Seminar M 11:00am-2:00pm 2213 A&AB Amy Kulper
ARCH 721 Teaching Practicum
ARCH 739 Masters Thesis M 12:30-6:30pm 3100 A&AB Jason Young
ARCH 812 Theory in Architectural Research T 1:30-4:30pm 2227 A&AB Jean Wineman
ARCH 813 Research Design and Methods in Architecture TH 1:30-4:30pm 2227 A&AB Linda Groat
ARCH 990 Dissertation/Precandidate
ARCH 993 Teaching Methods for GSIs
ARCH 995 Dissertation/Candidate
UD 713 History of Urban Form TTH 10:00-11:30am 2213 A&AB Robert Fishman
UD 719 Theories of Urban Design MW 10:30am-12:00noon 1227 A&AB Larissa Larsen
UD 722 Urban Design Studio II TTH 12:30-6:30pm 3100 A&AB Roy Strickland
UD 729 Practices of Urban Design F 2:00-5:00pm 2213 A&AB Kit McCullough
UP 406 Introduction to Geographic Information Systems Lecture: MW 10:00-11:00am 2108 A&AB
Labs: M 12:00-2:30pm Duderstadt Center
TH 1:00-3:30pm Duderstadt Center
F 8:30-11:00am Duderstadt Center
Lan Deng
UP 502 Environmental Planning: Issues and Concepts TH 6:00-9:00pm 2213 A&AB Larissa Larsen