↑ top

Course Listings

View term:

Courses – Winter 2014

Program Class Title Day/Time Faculty
ARCH 201 Basic Drawing Monday/Wednesday 9:00-12:00am 2108 A&AB Melissa Harris
ARCH 202 Graphic Communications Tuesday/Thursday 9:00am-12:00pm B100 MLB Jennifer Harmon
ARCH 211 Digital Drawing Lecture: Tuesday 1:00-2:00pm 1227 A&AB
Lab: Tuesday 2:00-4:00pm 1227 A&AB
DanMcTavish
ARCH 213 Architecture and Modernity: Building the 19th and 20th Centuries Lecture: T/TH 1:00-2:30pm UMMA AUD
Disc: -002 F 10:00-11:00am TAP130
-003 F 11:00am-12:00pm TAP130
-004 F 12:00-1:00pm TAP130
-005 TH 10:00-11:00am G026 TISCH
-006 T 11:00am-12:00pm G026 TISCH
-007 T 12:00-1:00pm G026 TISCH
Claire Zimmerman
ARCH 218 Visual Studies Monday/Wednesday 8:00am-11:00pm B100 MLB Dawn Gilpin
ARCH 315 Systainable Systems I Lecture: Monday/Wednesday/Friday 9:00-10:00am 2104 A&AB
Lars Junghans
ARCH 322 Architectural Design UG2 Monday/Wednesday/Friday 1:00-5:00pm 3100 A&AB Steven Mankouche, Joy Knoblauch, Melissa Harris, Keith Mitnick, Teman Evans
ARCH 323 History of Architecture II Lecture: Monday/Wednesday 11:00-12:00pm 2104 A&AB
Discussions:
-002 Friday 10:00-11:00am 1221 A&AB
-003 Friday 11:00am-12:00pm 1221 A&AB
-004 Friday 10:00-11:00am 2210 A&AB
-005 Friday 11:00am-12:00pm 2210 A&AB
-007 Friday 10:00 -11:00am 2213 A&AB
-008 Friday 11:00am-12:00pm 2213 A&AB
Andrew Herscher
ARCH 324 Structures II Lecture: Monday/Friday 10:00-11:00am 2104 A&AB
Recitation: Sections 002-006 Wednesday 10:00-11:00am

Recitation rooms: 2104, 1221, 1227, West Review, East Reviews
Peter von Bülow
ARCH 326 Design Fundamentals II Lecture: Tuesday/Thursday 9:00-10:00am 2104 A&AB
Recitations: Thursdays 10:00-11:00am (East Review, West Review, 2104, 1227, 2108, 1221)

Students will be placed in the Rec section.
Meredith Miller, Anya Sirota, Jason Young, Tsz Yan Ng
ARCH 357 Architecture, Sustainability and the City Lecture: M,W 10:00-11:00am UMMA AUD
Dis: -002 Friday 9:00-10:00am 1507 CCL
-003 Friday 10:00-11:00am 1046 DANA
-004 Friday 11:00am-12:00pm 3540 CCL
-005 Friday 11:00am-12:00pm 49 UMMA
-006 Friday 11:00am-12:00pm R2320 BUS
-007 Friday 10:00am-11:00am 49 UMMA
-008 Friday 10:00am-11:00am R2320 BUS
-009 Friday 9:00-10:00am 1046 DANA
Douglas Kelbaugh
ARCH 400 Tutorial Studies in Architecture
ARCH 421 Geometric Modeling Thursdays 9:00am-12:00pm Location:
ARCH 422 Architectural Design 3G3 Monday/Wednesday/Friday 1:00-5:00pm 3100 A&AB Anya Sirota, Meredith Miller
ARCH 423 Introduction to Urban and Environmental Planning Lecture: Tuesday/Thursday 9:00-10:00am 1040 DANA
Discussion: Thursday 12:00-1:00pm 1006 DANA
Friday 12:00-1:00pm 3556 DANA
Friday 12:00-1:00pm 1006 DANA
Harley Etienne
ARCH 427 Construction II Lecture: Thursday 1:00-3:00pm 2104 A&AB
Lab: thursday 3:00-6:00pm 3100 A&AB
Lars Graebner, Michael Kennedy, Joel Schmidt, tonypat, James Macgillivray
ARCH 442 Architectural Design UG4 M,W,F 1:00-5:00pm 3100 A&AB Robert Adams, Jennifer Harmon, Dawn Gilpin, Leigha Dennis, Clark Thenhaus, Farzin Lotfi-Jam, Craig Wilkins
ARCH 466 Dimensions Monday 9:00-10:00am East Review
Christian Unverzagt
ARCH 505 Bioclimatic Building Enclosure Systems Tuesdays 9:00am-12:00pm 2108 A&AB Jong-Jin Kim
ARCH 505 MetaShed Friday 9:00am-12:00pm 1227 A&AB Geoffrey Thün
ARCH 505 Wind and Architecture Monday 1:00-4:00pm 2222 A&AB Lars Junghans
ARCH 506 Launching Design Practices Wednesday 1:00-4:00pm 2222 A&AB Eric Hill
ARCH 506 Architecture and Urbanism in Film Thursday 1:00-4:00pm 2210 A&AB Roy Strickland
ARCH 506 Responsive Surfaces Monday 9:00am-12:00pm 1227 A&AB Malcolm McCullough
ARCH 506 LIVING FOR THE CITY The Metropolis and Social Imaginaries in the Americas Thursday 9:00-12:00pm 2227 A&AB Milton S. F. Curry
ARCH 507 Fundamentals of Material Practice Tuesday 9:00am-12:00pm 2213 A&AB Steven Mankouche
ARCH 507 Green Development Tuesday/Thursday 8:00-9:30am Room R2220 BUS
PaulGoldsmith
ARCH 509 High Density Monday 9:00am-12:00pm 1221 A&AB Claudia Wigger
ARCH 509 New Babylon Redux Friday 9:00am-12:00pm 2222 A&AB Mireille Roddier
ARCH 509 Universal Design: Design Analytics for Ability Monday 1:00-4:00pm 1221 A&AB U. Sean Vance
ARCH 517 Architect/Planner as Developer Thursday 1:00-4:00pm 2227 A&AB Kit McCullough
ARCH 518 Renaissance Architecture Monday/Wednesday 4:00-5:30pm 210 TAppan Lydia Soo
ARCH 519 Principles and Practice of Urban Design I Monday/Wednesday 10:30am-12:00pm 2213 A&AB Kimberley Kinder
ARCH 524 Surface Structures Monday/Wednesday 10:30am-12:00pm 2210 A&AB Harry Giles
ARCH 525 Computer Applications in Environmental Technology Friday 9:00am-12:00pm 2204 A&AB Mojtaba Navvab
ARCH 527 Building Systems Thursday 1:00-3:00pm 1227 A&AB
Thursday 3:00-6:00pm 3100 A&AB
Neal Robinson
ARCH 531 Networked Cities Thursday 9:00am-12:00pm 2213 A&AB Malcolm McCullough
ARCH 544 Wood Structures Monday/Wednesday 1:00-2:30pm 2108 A&AB Peter von Bülow
ARCH 545 Advanced Lighting Design Thursday 1:00-4:00pm 2222 A&AB Mojtaba Navvab
ARCH 546 Outlooks: Discussions in Contemporary Criticism Wednesday 9:00am-12:00pm 2222 A&AB Keith Mitnick
ARCH 553 American Architecture Thursday 2:30-5:30pm 2108 A&AB Robert Fishman
ARCH 554 Steel Structures Monday/Wednesday 4:00-5:30pm 2222 A&AB Harry Giles
ARCH 562 Architectural Design 2G2/3G5 Tuesday/Friday 1:00-6:00pm 3100 A&AB Wei-Han Vivian Lee, Douglas Kelbaugh, Geoffrey Thün, James Macgillivray, Lars Graebner, Julia McMorrough, tonypat, Claudia Wigger, Michael Kennedy, Tsz Yan Ng, Joel Schmidt
ARCH 571 Digital Fabrication Monday 1:00-4:00pm 2213 A&AB
ARCH 572 Architectural Theory + Criticism Lecture: Wednesday 1:00-3:00pm 2104 A&AB
Discussion: Wednesday 3:00-5:00pm (one hour blocks)

Student will be put into their sections. Please do not schedule any courses 3-5pm on Wednesday.
Amy Kulper
ARCH 582 Alternative Practices Wednesdays 6:30-9:30pm 2227 A&AB Linda Groat
ARCH 583 Professional Practice Tuesdays 9:00am-12:00pm 1227 A&AB Eric Hill
ARCH 585 Advanced Building Technology Friday 9:00am-12:00pm 2227 A&AB Jong-Jin Kim
ARCH 591 Generative Design Computing Monday 9:00am-12:00pm West Review Karl Daubmann
ARCH 593 Tutorial Studies in Architectural History
ARCH 600 Tutorial Studies in Architecture
ARCH 603 Disciplinarity Monday 9:00am-12:00pm 2222 A&AB Amy Kulper
ARCH 603 truth, techno-science, and the neoliberal economy: lineaments of a modern architecture Monday 1:00-4:00pm 2227 A&AB Will Glover
ARCH 609 Disability Studies Monday 1:00-3:00pm G232 AH MelanieYergeau
ARCH 633 Vision and Mathematics in Baroque Architecture Tuesday 9:00am-12:00pm 1221 A&AB Lydia Soo
ARCH 662 Thesis Studio Tuesday/Friday 1:00-6:00pm 3100 A&AB McLain Clutter, Jason Young, Adam Fure, Rania Ghosn, Andrew Holder, Thomas Moran, Christian Unverzagt, Ellie Abrons, Christian Stayner
ARCH 693 The Modern City and its Afterlives in South Asia Wednesday 4:00-7:00pm 2210 A&AB Will Glover
ARCH 700 MS Practicum (Digital Technologies) Tuesday 1:00-6:00pm 1221 A&AB
Friday 1:00-6:00pm 3100 A&AB
Wesley McGee
ARCH 700 MS Practicum (Material Systems) Tuesday 1:00-6:00pm 2222 A&AB
Friday 1:00-6:00pm 3100 A&AB
Sean Ahlquist
ARCH 700 MS Practicum (Conservation) Tuesday 1:00-6:00pm 2210 A&AB
Friday 1:00-6:00pm 3100 A&AB
Mireille Roddier
ARCH 700 MS Practicum (Design Health) Tuesday 1:00-6:00pm 2204 A&AB
Friday 1:00-6:00pm 3100 A&AB
U. Sean Vance
ARCH 726 Theories in Design Health Thursday 9:00am-12:00pm 2204 A&AB Joy Knoblauch
ARCH 823 Ruin, Slum, Blight: Architectural and Urban Formations of Difference Tuesday 4:00-7:00pm 2227 A&AB
Andrew Herscher
ARCH 824 Area Seminar: Design Studies Tuesday 1:00-4:00pm 2227 A&AB Linda Groat
ARCH 825 Area Seminar: Building Technology Friday 1:00pm-4:00pm 2204 A&AB Mojtaba Navvab
ARCH 990 Dissertation/Precandidate
ARCH 995 Dissertation/Candidate
UD 717 Intg Proj Dev Sem 2 Monday 9:00am-12:00pm 2227 A&AB Kit McCullough
UD 729 Sus City:Des,Pln&Dev Tuesday 6:30-9:30pm TBA Kit McCullough
UD 732 Urban Design Studio III Tuesday/Friday 1:00-6:00pm 3100 A&AB El Hadi Jazairy
UP 357 Architecture, Sustainability and the City Lecture: M,W 10:00-11:00am UMMA AUD
Dis: -002 Friday 9:00-10:00am 1507 CCL
-003 Friday 10:00-11:00am 1046 DANA
-004 Friday 11:00am-12:00pm 3540 CCL
-005 Friday 11:00am-12:00pm 49 UMMA
-006 Friday 11:00am-12:00pm R2320 BUS
-007 Friday 10:00am-11:00am 49 UMMA
-008 Friday 10:00am-11:00am R2320 BUS
-009 Friday 9:00am-11:00am 1046 DANA
Douglas Kelbaugh
UP 506 Introduction to Geographic Information Systems Lecture: Tuesday/Thursday 2:30-3:30pm 2213 A&AB
Labs: -002 Friday 1:00-3:30pm Duderstadt
-003 Thursday 4:30-7:00pm Duderstadt
-004 Friday 8:30-11:00am Duderstadt
Robert Goodspeed
UP 519 Theories of Urban Design Monday/Wednesday 10:30am-12:00pm 2213 A&AB Kimberley Kinder
UP 520 Urban Land Use Planning Friday 8:30-11:30am 2108 A&AB Jeffrey Kahan
UP 524 Land Use Plng&Dev Mg Tuesday/Thursday 10:30am-12:00pm 2210 A&AB Larissa Larsen
UP 527 Infrastructure Planning in the US & Developing Countries Thursday 6:00-9:00pm 2213 A&AB Martin Murray
UP 532 Sustainable Development Tuesday/Thursday 4:00pm-5:30pm 2213 A&AB Scott Campbell
UP 538 Economic Development Planning Tuesday/Thursday 9:00-10:30am 2210 A&AB Scott Campbell
UP 564 Integrative Real Estate Seminar Thursday 5:30-7:30pm 2108 A&AB Margaret Dewar
UP 565 Real Estate Development Wednesday 6:30-9:30pm E1540 Bus Peter Allen
UP 566 Fin RE Development Tuesday 5:30-8:30pm 2108 A&AB RobertCory
UP 572 Transportation and Land Use Planning Monday/Wednesday 4:00-5:30pm 1227 A&AB Jonathan Levine
UP 575 Metropolitan Structure Monday/Wednesday 9:00-10:30am 2210 A&AB Joe Grengs
UP 594 American Planning 1900–2000 Monday/Wednesday 4:00-5:30pm 2108 A&AB Robert Fishman
UP 613 Architect/Planner as Developer Thursday 1:00-4:00pm 2227 A&AB Kit McCullough
UP 614 Collaborative Planning Tuesday/Thursday 9:00-10:30am 2222 A&AB Robert Goodspeed
UP 651 Planning for Organizational and Community Change Wednesday 6:00-9:00pm 2752 SSWB Robinson-Lynk, Shari
UP 658 Urban and Regional Planning in Developing Countries Tuesday/Thursday 10:30am-12:00pm 2222 A&AB Lesli Hoey
UP 696 Participatory Planning and Community Development Monday/Wednesday 9:00am-10:30am 2213 A&AB Ana Paula Pimentel Walker